FAQ - najczęściej zadawane pytania

1. Jaki rodzaj opieki oferuje Dom Seniora?

Zapewniamy całodobową opiekę wykwalifikowanego personelu: pielęgniarek, ratowników i opiekunek medycznych. Zakres wsparcia dostosowany jest do indywidualnych potrzeb mieszkańców. Na szczególne zainteresowanie zasługuje oferta rehabilitacji w ramach standardowej opłaty, która ma na celu przede wszystkim aktywizację psychofizyczną seniorów. Mieszkańcy Domu codziennie biorą udział w rehabilitacji ruchowej oraz rehabilitacji funkcji poznawczych. Dysponujemy wysokiej klasy sprzętem rehabilitacyjnym, w który wyposażone są sale: fizjoterapeutyczna, sala gimnastyczna oraz gabinet hydroterapii.

Dom Seniora jest placówką pobytów długoterminowych, w naszej ofercie znajdą Państwo również pobyty krótkoterminowe na określony czas, oraz pobyty rehabilitacyjne mające na celu usprawnienie mieszkańca.

2. Kto może być mieszkańcem Domu Seniora?

Dom Seniora przeznaczony jest dla:

 • osób starszych
 • z ograniczoną sprawnością
 • niewymagających leczenia szpitalnego
 • wymagających rehabilitacji usprawniającej, poszpitalnej
 • wymagających wsparcia innych osób

Dom Seniora nie jest Zakładem Opiekuńczo- Leczniczym, nie świadczy tym samym wzmożonej opieki medycznej.

3. W jaki sposób mogę ubiegać się o przyjęcie do Domu Seniora?

Podstawą rozpoczęcia procesu rekrutacji jest wypełnienie karty zgłoszenia dostępnej  w zakładce „zgłoszenie”  w sekcji dokumenty do pobrania lub w siedzibie Domu Seniora oraz dostarczenie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwskazań do pobytu w placówce tego typu (z oceną aktualnego stanu zdrowia, wskazaniami do rehabilitacji). Na postawie informacji zawartych w karcie zgłoszenia oraz wywiadu podejmowana jest decyzja o przyjęciu do ośrodka.

4. Ile kosztuje pobyt w Domu Seniora?

Opłata za pobyt mieszkańca uzależniona jest od standardu pokoju:

 • Pokój 3- osobowy – 5870 zł / mies.
 • Pokój 2-osobowy- 6440 zł / mies.
 • Pokój 1-osobowy- 6850 zł / mies.

Opłata za pobyt krótszy niż 14 dni wynosi 280 zł za dobę bez względu na rodzaj pokoju.

5. Co zawiera opłata za pobyt?

 • całodobowa opieka pielęgniarek i opiekunów medycznych
 • 2 razy w tygodniu zabiegi rehabilitacyjne ( grupowe lub indywidualne)
 • 5 posiłków dziennie
 • utrzymanie czystości w pokojach
 • posługę duszpasterską
 • odwiedziny lekarza rodzinnego raz w tygodniu
 • podstawowe środki czystości
 • zajęcia terapii zajęciowej
 • organizacja czasu wolnego
6. Czy w każdym pokoju jest łazienka?

Tak, w każdym pokoju jest łazienka (wc, umywalka i kabina prysznicowa) wyposażona w uchwyty dla niepełnosprawnych. Dodatkowo posiadamy łazienki z wannami dostosowanymi do różnego rodzaju niepełnosprawności.

7. Czy w Domu Seniora jest własna kuchnia, czy korzystacie z usług firmy cateringowej?

Posiadamy własną kuchnię, posiłki są przygotowywane na bieżąco, dzięki temu są świeże i smaczne. 

8. Czy personel pomaga mieszkańcom w jedzeniu i piciu?

Tak, mieszkańcy spożywają posiłki w jadalni, natomiast  osoby leżące w pokojach mieszkalnych i w razie potrzeby są karmieni.

9. Czy jest zapewniona opieka lekarska i możliwość zakupu potrzebnych lekarstw ?

Raz w tygodniu dostępny jest lekarz realizujący świadczenia zdrowotne w stosunku do mieszkańców, którzy zadeklarują chęć przystąpienia do Przychodni Lekarza Rodzinnego w Środzie Wielkopolskiej. Deklarację można pobrać w Domu Seniora, personel pomoże wypełnić ją na miejscu. Lekarstwa i środki higieniczne są dostarczane wg. potrzeb dla każdego mieszkańca.

10. Jak zorganizowane są odwiedziny?

Mieszkańcy Domu Seniora  mają możliwość nieograniczonego kontaktu z rodziną i znajomymi. Przestrzegać należy jednak ciszy nocnej, która w teorii zaczyna się o godz. 22.00, w praktyce mieszkańcy udają się do łóżek około godz. 20.00. Odwiedzający mają do dyspozycji duży, ogrodzony parking. Dysponujemy również pokojami gościnnymi, gdzie jest możliwość zakwaterowania odwiedzających. Dom dla gości wyposażony jest w salon, sypialnię, łazienkę oraz aneks kuchenny. Odpłatność za zakwaterowanie i wyżywienie w domu dla gości wynosi:

11. Czy w Domu Seniora jest kaplica?

Tak, nasi mieszkańcy mają do dyspozycji Kaplicę Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Wizyty księdza odbywają się raz w tygodniu odprawiane są wówczas Nabożeństwa oraz sakrament spowiedzi według potrzeb.

12. Czy Dom Seniora jest przeznaczony dla osób niepełnosprawnych?

Nasz Dom jest budynkiem parterowym spełniającym standardy unijne, dostosowanym w pełni do potrzeb osób starszych, z niepełnosprawnością i przewlekle chorych. Dom i jego otoczenie pozbawiony jest barier architektonicznych. Również do dyspozycji mieszkańców dostępny jest sprzęt wspomagający poruszanie się.

13. Czy organizowane są zajęcia dla mieszkańców?

Czas wolny mieszkańców jest organizowany z uwzględnieniem ich preferencji i  zainteresowań. Prowadzone są zajęcia terapeutyczne w tym: arteterapia, ergoterapia, muzykoterapia, spotkania z literaturą, poezją. Na terenie Domu Seniora organizowane są: koncerty, występy aktorów,  solistów, chóru, spotkania integracyjne. Posiadamy pokój dziennego pobytu z bogatym księgozbiorem, codzienną prasą, TV. Do dyspozycji mieszkańców są również: ogród wokół Domu Seniora, park z miejscem na piknik, patio oraz ogród zimowy.

14. Jakie są dodatkowe koszty?

 • leki – zalecone przez lekarza pierwszego kontaktu dostarczane są przez aptekę, która współpracuje z Domem Seniora. Na koniec miesiąca imiennie na każdego mieszkańca, wystawiana jest faktura kierowana do rodzin z prośbą o uregulowanie należności przelewem na konto bankowe apteki.
 • pampersy – jeśli jest taka potrzeba, zlecenie na pampersy refundowane przez NFZ wystawia lekarz rodzinny. Zlecenie realizowane jest przez kontrahenta dbającego o zaopatrzenie w artykuły higieniczne. Na koniec miesiąca imiennie na każdego mieszkańca wystawiana jest faktura kierowana do rodzin z prośbą o uregulowanie należności przelewem na konto bankowe sklepu.
 • usługa fryzjerska – fryzjer odwiedza mieszkańców w Domu Seniora w zależności od ich potrzeb.
 • usługa podologiczna – raz w miesiącu na życzenie mieszkańców przyjeżdża podolog.

15. Jak wygląda rehabilitacja, czy jest dodatkowo płatna?

Dom Seniora dysponuje bardzo dobrze wyposażona sala gimnastyczną i gabinetami fizykoterapii. W chwili przyjęcia mieszkańca opracowywany jest indywidualny plan rehabilitacji. Dlatego tak ważne jest aby dostarczyć wypisy ze szpitala lub zalecenia od rehabilitacji, aby fizjoterapeutki mogły kontynuować z każdym mieszkańcem indywidualną rehabilitację. Usprawnianie prowadzone jest zarówno poprzez ćwiczenia indywidualne i grupowe, oraz jeśli nie ma przeciwwskazań, zabiegi fizykoterapeutyczne. Rehabilitacja odbywa się 5 razy w tygodniu, intensywność ćwiczeń uzależniona jest od założonego celu. Rehabilitacja zawiera się w cenie pobytu, nie jest dodatkowo płatna.

Scroll to Top